Umorni ste? Provjerite razinu željeza i vitamina B12!
Od malih nogu nas uče da se moramo hraniti uravnoteženo. Znate li zašto? Naravno, da bismo bili zdravi, ali točnije rečeno: raznolika prehrana može spriječiti nedostatak određenih nutrijenata. Ona će osigurati tijelu dovoljnu količinu vitamina i minerala kako bi moglo pravilno funkcionirati.
Preduhitrite nedostatak željeza na vrijeme!
Nedostatak željeza najčešći je manjak nutrijenta s kojim se susrećemo. Istraživači Svjetske zdravstvene organizacije tvrde da je čak preko 30% svjetskog stanovništva anemično – uglavnom zbog nedostatka željeza. To uključuje više od dvije milijarde ljudi!
Željezo je izrazito važan mineral: potreban je za stvaranje hemoglobina, proteina koji prenosi kisik u krvi. Tijelo će stvarati manje krvnih stanica ako je unos željeza nizak, što u konačnici rezultira anemijom zbog manjka željeza te dovodi do simptoma poput umora, bolova u prsima i gubitka daha.
Žene su sklonije nedostatku željeza od muškaraca zbog gubitka krvi za vrijeme mjesečnice, a pojačane potrebe u trudnoći također izlažu trudnice istom riziku. Otprilike 72% trudnica treba dodatno uzimati željezo. Djeca su također izložena riziku od manjka ovog minerala: toliko brzo rastu da je njihov unos željeza nedovoljan. Upravo je zbog tog razloga anemija, koja je povezana s nedostatkom željeza, najčešći manjak nekog nutrijenta u djece.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji svaka je druga trudnica anemična, a 40% predškolske djece (tri do četiri godine) ne unosi dovoljno željeza.
Kako biste izbjegli manjak željeza, konzumirajte bezmasno meso i morske plodove. Također u svoj jelovnik uključite grahorice, povrće i obogaćene žitarice - neke vrste brašna mogu sadržavati dodatke željeza.
Dnevni unos željeza možete po potrebi povećati i uz pomoć dodataka, potražite one s vitaminom C za bolju apsorpciju željeza.
Pobijedite iscrpljenost vitaminom B12!
Kako raste popularnost vegetarijanstva i veganstva, manjak vitamina B12 je sve učestaliji problem. Zapravo, istraživanjem objavljenim u časopisu Nutrition Reviews 2013. godine ustanovljeno je da 62% trudnica koje su vegetarijanke ili veganke imaju nedovoljnu razinu vitamina B12. Ovaj deficit vitamina također je bio prisutan kod 86% djece, 41% adolescenata te 90% starijih osoba koje nisu uvrstile meso u svoju prehranu. U čemu je stvar?
Vitamin B12 (kobalamin) nalazimo u namirnicama životinjskog podrijetla: peradi, mesu i ribi. Dodatni izvori uključuju mlijeko i mliječne proizvode, dok on nije sadržan u biljkama. Određene žitarice koje se konzumiraju za doručak mogu biti obogaćene vitaminom B12.
Bez dostatne količine ovog nutrijenta smanjit će se stvaranje krvnih stanica te će neurološko zdravlje biti narušeno. Manjak kobalamina je također povezan sa smanjenom energijom.
Osim vegetarijanaca, starije su osobe također izložene riziku od manjka vitamina B12 zbog loše apsorpcije u crijevima te smanjene količine želučane kiseline. Zbog istog razloga manjak ovog vitamina može biti problem za osobe koje imaju celijakiju ili Crohnovu bolest.
Čak 15% žena fertilne dobi u Njemačkoj ima manjak vitamina B12, jednako kao 40% školaraca u Keniji te 46% odraslih u Indiji.
Istraživanja su pokazala kako vitamin B12 doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti, stvaranju energije u tijelu, normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica te je zajedno s ostalim vitaminima B skupine potreban za normalno funkcioniranje organizma. Stoga ne zaboravite u prehrani osigurati dovoljan unos ovog važnog energenta, a po potrebi potražiti njegov dobar koncentrirani izvor.