Uloga kalija i magnezija u očuvanju zdravlja
Kalij i magnezij u zdravlju srca
Osvrnemo li se u povijest, minerali dugo nisu bili prepoznati kao elementi neophodni za zdravlje. Zanimljivo je da prve upotrebe soli kalija i magnezija datiraju nekoliko stoljeća unazad. Kalij se koristio u drvenom pepelu kao sredstvo za pranje, a magnezij kao ljekovita otopina za liječenje kožnih promjena. Dugo je trebalo da se shvati koliko su oba minerala bitna za ljudsko zdravlje, a pogotovo da su izrazito međuovisni.
“Zar zaista minerali?”
Stvarno neobično zvuči da su minerali neophodni našem tijelu za osnovne funkcije. Obično nas asociraju na kamen, stijene i minerale te se pitamo zar su zaista potrebni za naše zdravlje. Magnezij je mineral potreban svakoj stanici u tijelu. Oko polovice magnezija u tijelu nalazi se u stanicama tjelesnih tkiva i organa, a polovica je povezana s kalcijem i fosforom u kostima. Magnezij je potreban za više od 300 biokemijskih reakcija u tijelu. Pomaže u održavanju normalne funkcije mišića i živaca, održava srce u stabilnom ritmu i daje čvrstoću kostima. Ni kalij nije manje bitan. To je mineral koji je neophodan za normalan rast i razvoj tijela te formiranje mišića. On održava ravnotežu kiselosti i udjela vode u tijelu, pomaže u razgradnji aminokiselina i ugljikohidrata, a, kao i magnezij, daje stabilnost srčanom ritmu. U svim tim funkcijama kalij i magnezij često djeluju zajedno.
“Ruku pod ruku”
Objašnjenje međuovisnosti kalija i magnezija vrlo je jednostvano - jedan ne može bez drugog. Ako se uzdignemo na malo višu znanstvenu razinu, vidjet ćemo da su bitne dvije stvari - prvo, kad dolazi do gubitka kalija, uvijek ga prati i gubitak magnezija, i drugo, kalij se često ne može uopće nadoknaditi ako se ne daje i magnezij. U slučaju niske koncentracije kalija u krvi, uzimanje samo magnezija u nekim slučajevima može ispraviti niski kalij. Ali kad se kalij pokušava nadomjestiti davanjem kalija u uobičajenim dozama, ali bez magnezija, često se nedostatak kalija ne uspijeva ispraviti. Zbog toga mnogi bolesnici često zahtijevaju vrlo visoke doze kalija za korekciju, a pritom im je nerijetko nizak i magnezij. Dakle, ovi bi minerali trebali ići “ruku pod ruku” jer tako možemo značajno smanjiti dozu kalija, a nadoknađujemo i magnezij, koji nije ništa manje bitan. Nažalost, mnogi bolesnici, ali i neki liječnici, nisu upoznati s ovakvim mehanizmom i često se preporučuje samo kalij.
Nedostatak kalija i magnezija
Danas je fizička aktivnost dobro prepoznati čuvar zdravlja. Nema dana kad ne dajem savjet da nije dovoljna zdrava prehrana već i redovita fizička aktivost, odnosno rekreativni sport za čuvanje zdravlja. Ali upravo te fizičke aktivnosti, pa čak i kod zdravih, mogu biti dvosjekli mač. Pojačano znojenje dovodi do pojačanoga gubika ponajprije magnezija, ali i kalija. Svi znamo za neugodan osjećaj grča za vrijeme trčanja ili tijekom noći nakon intenzivnije rekreacije. Grč je izravna posljedica gubitka kalija i magnezija, a može biti samo alarm da tijelu nije dovoljna rehidracija, već mu manjkaju i magnezij i kalij, koji su u tim slučajevima bitni i za normalnu funkciju zdravog srca. Zbog toga se može preporučiti čak i preventivno uzimanje manjih doza kalija i magnezija kako bismo se sigurno bavili rekreacijom koja bi nam uz zdravlje trebala pružiti i zadovoljstvo.
Gubitak oba minerala može biti i posljedica propisanih lijekova. Razni diuretici, odnosno lijekovi koji se koriste za pojačanje mokrenja povećavaju gubitak kalija i magnezija urinom.
Kad i kako kontrolirati koncentraciju magnezija i kalija
U slučajevima kad se sumnja na nedostatak magnezija ili kalija ili ga se očekuje, treba kontrolirati koncentraciju oba minerala u krvi. Međutim, vrlo često u slučaju blažeg ili umjerenog nedostatka magnezija laboratorijski nalazi pokazuju normalne vrijednosti. To se događa jer se u krvi nalazi tek manji postotak magnezija, a veći dio skriva se u stanicama, pa ukupni nedostatak u tijelu mora biti velik da bi se registrirao vađenjem krvi. Dakle, često imamo uredne laboratorijske vrijednosti, a zapravo postoji manjak magnezija u tijelu. Netočan nalaz se može izbjeći ako se skupi 24-satni urin i u njemu odredi magnezij, ali to je dosta komplicirano i skupo. Suprotno tome, nedostatak kalija vrlo se točno određuje pretragom krvi, ali, kako je već spomenuto, često ga se ne može korigirati normalnim dozama a da se pritom ne doda i magnezij. Ako uzmemo u obzir obje navedne činjenice, imamo dovoljno argumenata da preporučimo kombinaciju magnezija i kalija svim ljudima ili bolesnicima koji imaju niži kalij, bez obzira je li izmjeren normalan ili snižen magnezij.