Pobijedite proljetni umor u 6 koraka
Dani su sve dulji i sunca je sve više, a tržnice se pune kvalitetnim namirnicama, mladim povrćem i voćem. Proljeće je vrijeme kada se cijela priroda budi i počinje pupati u novom životnom ciklusu. No čak tri četvrtine ljudi svake godine pati od sindroma zvanog proljetni umor, a i sezonske alergije žestoko napadaju.
Kako biste proljeće dočekali spremni donosimo vam korisne savjete koji će pomoći u očuvanju imuniteta te podizanju energije i snage.
1. Prehrana je temelj zdravlja i energije
U najvećem broju slučajeva manjak vitamina i nekvalitetna prehrana uzrok su osjećaja kroničnog umora u proljeće. Ako želite osjetiti razliku, trebate nadopuniti tjelesne rezerve vitamina i minerala. Jedite kvalitetno i raznovrsno, u malim, pravilno raspoređenim obrocima i ne preskačite doručak. U svakodnevni režim korisno je uključiti i koncentrirane dodatke prehrani koji će ubrzati povratak u ravnotežu.
Velik broj studija potvrđuje da magnezij, vitamini B kompleksa - osobito B12, vitamin C i željezo doprinose smanjenju umora i iscrpljenosti te stvaranju energije u tijelu. Preporučuje se i unos omega masnih kiselina, cinka i vitamina D važnih za zdrav imunitet te ginka koji čuva zdravo pamćenje i cirkulaciju.
2. Voda je izvor života
Dehidracija ili nedovoljan unos vode mogu dovesti do pojave umora, glavobolje i malaksalosti. Hidrirajte svoje tijelo dovoljnim unosom vode i biljnih čajeva te povrtnih juha. Povećan unos tekućine pomaže u eliminaciji toksina koji su se nakupili u tijelu i stimulira metabolizam. Preporučuje se unijeti 1,5 do 2 litre tekućine dnevno, ali unos je važno prilagoditi i individualnim potrebama u skladu s bavljenjem sportom, težinom, znojenjem i sl.
3. Boravak na suncu i zraku
Nedostatak svježeg zraka i kisika zbog učestalog boravka u zatvorenim i klimatiziranim prostorima može uzrokovati kroničnu iscrpljenost. Ako niste alergični izađite svakodnevno u prirodu i dubokim disanjem povećajte količinu kisika u tijelu. I vježbe disanja mogu biti vrlo učinkovite u tome. Dovoljno sunčeve i dnevne svjetlosti podići će razinu serotonina i učiniti da se osjećamo snažnije i sretnije, a istovremeno sunce će pomoći i u proizvodnji imunitetu vrijednog vitamina D.
4. Odmor i san
Ponekad se u ovom periodu javljaju problemi sa spavanjem. To svakako pridonosi osjećaju umora i konfuznosti. Dobar noćni san omogućuje nam regeneraciju tijela i obnovu energije. Kako biste doskočili nesanici slijedite dnevnu rutinu i idite spavati svaki dan u isto vrijeme. Nemojte poslijepodne piti kavu ili čaj, jesti kasno navečer ili lijegati prekasno. Dodaci melatonina korisna su nutritivna nadopuna kod problema sa spavanjem i ne stvaraju ovisnost.
5. Kretanje i vježba
Vježbanje podiže razinu serotonina, potiče cirkulaciju i metabolizam, osigurava više kisika i nutrijenata našim stanicama te jača srce i pluća. Zapamtite, nije važno da postanete maratonac – odaberite fizičku aktivnost koju volite i možete redovito provoditi. Hodajte, trčite, vježbajte, plešite, planinarite. Pokušajte biti aktivni barem 5 puta tjedno u trajanju duljem od 30 minuta i sigurno ćete ubrzo osjetiti razliku u razini energije.
6. Život je lijep – budite pozitivni
I na kraju, ne manje važno – budite pozitivni i dobri prema sebi! Znanstveno je potvrđeno da ljudski mozak može pojačati ili olakšati bol. Puno toga ovisi o našem pogledu na svijet. Uporna pozitivnost u svemu što radite pomoći će vam da se nosite bolje sa svim obavezama i teškoćama. Nastojte ne fokusirati se samo na brige i probleme. Družite se s ljudima koje volite, radite stvari koje vas vesele, svaki dan nađite razloge za smijeh. Krenite sretni u prekrasno novo proljeće.