Ovisni ste o digitalnim uređajima? Zaštitite vid na vrijeme!
S njime odlazimo na počinak, pri ruci nam je odmah nakon buđenja. Koristimo ga u tramvaju, dok čekamo u redu na blagajni. Neki idu toliko daleko pa ga koriste i u wc-u ili čak dok upravljaju automobilom. Pretpostavljate, riječ je o mobitelu.
Pametni uređaji postali su dio naše svakodnevice bez kojih više ne možemo zamisliti život. Jesmo li postali ovisni? Prošlogodišnje Googleovo istraživanje pod nazivom Google Internet Consumer 2017 je pokazalo kako 88 posto građana Hrvatske svakodnevno koristi internet u osobne svrhe.
Za pristupanje internetu i aplikacijama koristimo sve više uređaja: 94 posto nas koristi pametne telefone, 68 posto koristi laptope i čak 97 posto pametne televizore. Također za povezivanje s internetom koristimo i tablete, mp3 playere, e-bookove i pametne satove.
Porazna statistika kaže kako ispred elektroničkih uređaja svakodnevno provedemo i do 11 sati! Jeste li se ikada zapitali kakav utjecaj spomenuti digitalni uređaji ostavljaju na naš vid?
Istraživanja su pokazala da prekomjerna izloženost plavom svjetlu (pogotovo tijekom noćnih sati) može poremetiti ustaljeni ritam spavanja i buđenja. Naime, plava svjetlost potiskuje melatonin, izaziva naprezanje i zamor očiju što može dovesti do zamagljenog vida, suhih i nadraženih očiju, glavobolje, umora te bolova u vratu i leđima.
Zašto se plavo svjetlo razlikuje od ostalih tipova svjetlosti?
Jednostavno rečeno, plavo svjetlo (za razliku od ostalih dijelova vidljive svjetlosti) ima jednu od najkraćih, najenergičnijih valnih duljina pa je veća vjerojatnost da će oštetiti mrežnicu oka uslijed dugotrajne izloženosti.
Jeste li znali?
- Pametni mobiteli i tableti emitiraju više plavog svjetla od bilo kojeg drugog izvora svjetlosti
- Tinejdžeri u prosjeku provedu 9 sati dnevno ispred raznih digitalnih uređaja, uključujući TV, mobilne uređaje, kompjutore i tablete
- 50 posto oftalmologa zabilježilo je povećanje problema s vidom pacijenata uslijed prekomjerne izloženosti plavom svjetlu
- Lutein i zeaksantin su karotenoidi koje organizam koristi kao prirodne filtere, ali ih sam ne proizvodi, nego ih moramo unositi prehranom
Lutein i zeaksantin – prirodni pigmenti koji apsorbiraju plavo svjetlo
Lutein i zeaksantin su prirodne sastavnice makule, dijela mrežnice koji je odgovoran za centralni vid. Njihova zadaća je filtracija štetnog plavog svjetla koje može oštetiti makulu. Naše ih tijelo ne može samo proizvesti, zato ih trebamo uzimati hranom.
Lutein i zeaksantin su prirodno prisutni u zelenom lisnatom povrću (peršinu, špinatu, kelju, zelenoj salati, poriluku, brokuli), grašku te žumanjku jajeta.
Zeaksantin je karotenoid koji daje boju paprikama, kukuruzu i mnogim drugim biljkama. On je jedan od karotenoida koji se nalazi u retini (mrežnici) oka. U centralnom dijelu mrežnice, makuli, zeaksantin je dominantna komponenta, a u perifernom dijelu većinu čini lutein. Lutein se u velikoj koncentraciji nalazi u zelenom lisnatom povrću poput kelja, špinata, lišća repe te u mrkvi. Također se nalazi u žumanjku jajeta te mastima životinjskog podrijetla.
Želite očuvati zdrav vid? Isprobajte Natural Wealth® Lutein Ekstra™
Dugotrajna upotreba digitalnih ekrana izlaže oči plavom svjetlu, što može predstavljati izazov za naše oči. Stoga je pravo vrijeme da zaštitite svoje oči i svoj vid pravovremenim obogaćivanjem organizma blagotvornim nutrijentima.
Natural Wealth® Lutein Ekstra™ namijenjen je svima koji žele očuvati zdrav vid, kao i svima koji pojačano naprežu oči. Natural Wealth® Lutein Ekstra™ sadrži hranjive tvari važne za zdravlje očiju.
Lutein i zeaksantin su prirodni pigmenti koji apsorbiraju plavo svjetlo.
Vitamin B2 i cink su antioksidansi koji doprinose zaštiti stanica oka od oksidativnog stresa i zajedno s vitaminom A pomažu održavati normalan vid.
Omega-3 masne kiseline čine važne strukturne lipide u mrežnici oka, a DHA doprinosi održavanju normalnog vida tijekom godina dnevnim unosom 250 mg DHA.