Nokti su ogledalo zdravlja
Nokti nam mogu mnogo toga kazati o našem zdravlju. Promjene u izgledu, teksturi i obliku noktiju pokazatelji su mogućih nedostataka hranjivih tvari u našem organizmu. Neosporna je činjenica da je pravilna i uravnotežena prehrana najbolji način kako nokte održati zdravima, snažnima i sjajnima. Upravo unos određenih nutrijenata ima neizostavnu ulogu u održavanju zdravlja noktiju.
Proteini
Zanimljivo je kako su naši nokti prvenstveno građeni od keratina. Ovaj vlaknasti strukturni protein zaslužan je za čvrstoću i elastičnost noktiju, ali ih i štiti od oštećenja i stresa.
Prehrana koja uključuje namirnice bogate proteinima poput mesa, peradi, ribe, jaja, mliječnih proizvoda, ali i soje, mahunarki, orašastih plodova te cjelovitih žitarica pomaže proizvodnji keratina, a samim time i u izgradnji čvrstih noktiju.
Omega-3 masne kiseline
Kako bi spriječili suhoću i lomljenje noktiju, konzumiranje namirnica bogatih omega-3 masnim kiselinama poput ribe, plodova mora te orašastih plodova i sjemenki, može biti od velike pomoći. Omega-3 masne kiseline, naime, „podmazuju“ nokte dajući im zdravi sjaj.
Vitamini B skupine
Biotin možemo smatrati jednim od najznačajnijih vitamina B kompleksa za zdravlje noktiju. Ovaj vitamin sudjeluje u metabolizmu aminokiselina koje imaju esencijalnu ulogu u njihovom rastu.
Istraživanja pokazuju kako uzimanje biotina u obliku dodatka prehrani može pomoći jačanju lomljivih noktiju. Međutim, osim biotina valja spomenuti i vitamin B12 te folnu kiselinu koji imaju važnu ulogu u stvaranju eritrocita i prijenosu kisika do stanica noktiju.
Vitamin C
Proizvodnja kolagena, proteina važnog za rast snažnih noktiju, nezamisliva je bez vitamina C, a dokazano je kako nedostatak ovog esencijalnog nutrijenta može usporiti i rast noktiju.
Paprike, citrusno voće, jagode i zeleno povrće riznice su vitamina C.
Cink
Zanimljivo je da nokte izgrađuju stanice koje se dijele i rastu velikom brzinom. Upravo zbog brzog dijeljenja i rasta stanica, potrebna je adekvatna zaliha cinka u organizmu.
S druge strane, nedostatan unos cinka posljedično može dovesti do degeneracije ploče nokta te pojave specifičnih bijelih mrlja na noktima.
Cinkom obiluju namirnice poput ribe, plodova mora, jaja, ali i orašastih plodova te sjemenki.
Željezo
Ioni željeza smješteni su u središtu crvenih krvnih stanica koje prenose kisik do svake stanice u našem tijelu. Kisik je neophodan za zdravlje noktiju, a nedostatak željeza u organizmu može uzrokovati pojavu vertikalnih brazdi na noktima.
Naše tijelo najbolje može iskoristiti željezo iz namirnica životinjskog podrijetla poput crvenog mesa, peradi, ribe i jaja. Međutim, željezo nalazimo i u namirnicama biljnog podrijetla poput lisnatog povrća, žitarica i mahunarki. Spomenute namirnice poželjno je kombinirati s namirnicama bogatim vitaminom C kako bi poboljšali apsorpciju željeza.
Preuzeto s www.vitamini.hr