Navike za dobro zdravlje mozga
Mozak s razlogom nazivamo „centralnim računalom“ našeg organizma. Osim što kroz složene procese brine o pravilnom funkcioniranju našeg tijela, mozak je i izvor svih naših misli, emocija i ponašanja.
Održavanje dobrog zdravlja mozga stoga je ključ dugog i zdravog života. Iako još uvijek nismo otkrili sve njegove tajne, raspolažemo s mnoštvom spoznaja o tome kako održati sive vijuge u formi, a kognitivne funkcije na visokoj razini.
Kako bi i vaš um ostao bistar, a „centralno računalo“ besprijekorno radilo, stručnjaci savjetuju usvajanje sljedećih zdravih navika.
Brinite o odmoru
Odmor je potreban cijelom vašem tijelu, pa tako i mozgu. Bilo da ste noćni ili jutarnji tip, tijelo treba dovoljan broj sati sna da bi funkcioniralo. Tijekom spavanja se mozak neće isključiti, već mu je to vrijeme prijeko potrebno da sve posloži u ladice. Odraslim osobama se preporučuje između sedam do devet sati sna tijekom noći, a djeci još i više.
Budite aktivni
U zdravom tijelu je zdrav duh, a isto tako i zdrav mozak. Tjelesna aktivnost utječe na zdravlje mozga putem različitih složenih mehanizama te tako ima pozitivne učinke i na kognitivno funkcioniranje. Tijekom vježbanja luče se hormoni koji popravljaju raspoloženje. Iako ne morate svakodnevno izvoditi neki zahtjevni trening, mnogi stručnjaci savjetuju da u dnevnu rutinu uključite i pola sata žustrog hoda ili neku drugu aktivnost koja će toga dana ubrzati vaš puls.
Osluškujte svoje tijelo
Vaše tijelo šalje signale svaki puta kada nešto nije sasvim dobro. Ne moraju svi simptomi biti dramatični, neki se mogu prišuljati i biti suptilni. Nerijetko su u toj kategoriji i znaci upozorenja na manjak određenih vitamina. Primjerice, ako vam je pomalo „maglovito“ u glavi tijekom zimskih mjeseci, možda biste trebali pojačati unos vitamina D, a kod zbunjenosti i umora mogao bi pomoći dodatni unos vitamina B12. Porazgovarajte i s vašim liječnikom, posebno ako vas simptomi brinu.
Mislite o unosu tekućine
Kad smo već spomenuli suptilne simptome, koliko puta tijekom dana pijete tek kada osjetite da ste žedni? Zapravo ne biste trebali čekati pojavu žeđi jer je to već prvi znak dehidracije, signal da ste već „u minusu“ kada je riječ o vašim potrebama za tekućinom. Svi naši organi trebaju vodu da bi ispravno funkcionirali, a mozak pritom nije iznimka. Jedna zanimljiva studija potvrdila je da kognitivne funkcije opadaju s dehidracijom, te da su samo dva sata rada bez vode dovoljna za opažanje prvih simptoma. Dakle, ako osjećate da vam je teško koncentrirati se, prošećite do kuhinje i popijte čašu vode. Već to bi moglo biti dovoljno da vam razbistri misli.
Pronađite ravnotežu
Lakše je reći, nego učiniti, zar ne? U životu nije jednostavno pronaći ravnotežu. Iako se često govori o ravnoteži između posla i privatnog života, njoj bismo trebali težiti na svim područjima. Veća uravnoteženost smanjuje stres, što omogućava mozgu bolje funkcioniranje jer ga ne ugrožavaju hormoni koji se u organizmu otpuštaju za vrijeme stresnih situacija. Reduciranjem stresa čuvamo i moždano tkivo, posebno u dijelovima mozga koji su zaduženi za pamćenje, učenje i emocionalno funkcioniranje.
Stimulirajte mozak
I vašem je mozgu potreban trening baš kao i vašem tijelu. Rješavajte križaljke, sudoku, počnite učiti nešto posve novo, savladajte novu vještinu, vježbajte pamćenje, posjetite „escape room“, rješavajte anagrame ili igrajte različite igrice za mozak („brain games“). Budite znatiželjni i zaigrani poput djeteta, vašem mozgu ćete učiniti uslugu, a pritom se i dobro osjećati.
Brinite o mentalnom zdravlju
Mentalno zdravlje je od vitalnog značaja za održanje zdravlja mozga. U slučaju da osjetite simptome depresije ili anksioznosti ili osjećate da ne možete „usporiti“ vaš mozak, svakako je poželjno potražiti stručni savjet. Zbog narušenog mentalnog zdravlja ne trebate osjećati nelagodu ili sram. Psiholog ili psihijatar pritom vam može pomoći da razvijete strategije za postizanje dobrog mentalnog zdravlja.
Hranite se zdravo
Vjerovali ili ne, mozak troši oko 20% od ukupnog energetskog unosa. Želite li održavati njegovo dobro zdravlje, morat ćete ga kvalitetno hraniti te izbjegavati visoko kaloričnu prehranu bogatu šećerom, natrijem i transmasnim kiselinama koji mogu dovesti do oštećenja. Istraživanja su pokazala da mozgu najviše prija mediteranski tip prehrane koji obiluje cjelovitim žitaricama, voćem i povrćem, ribom i maslinovim uljem. Svakako mu treba osigurati nezasićene masne kiseline, posebice omega-3, aminokiseline, od šećera mu pašu složeni šećeri, odnosno složeni ugljikohidrati, a prijaju mu i antioksidativni vitamini i minerali.
Dodaci prehrani također mogu biti vrijedan dodatak očuvanju zdravlja mozga i živčanog sustava. NATURAL WEALTH® nudi ciljane proizvode koji doprinose zdravoj psihološkoj i kognitivnoj funkciji te urednom radu složenih mehanizama u mozgu, a od kojih ovom prilikom preporučujemo Gingko forte™, B kompleks 50 i Omega-3 Neuro.
Ginko doprinosi očuvanju kognitivnih funkcija/pamćenja i perifernoj cirkulaciji. Vitamini B1, B3, B6, B12 i biotin doprinose normalnom funkcioniranju živčanog sustava i normalnoj psihološkoj funkciji. Pantotenska kiselina doprinosi normalnim mentalnim sposobnostima. DHA doprinosi održavanju normalne funkcije mozga. Koristan učinak postiže se dnevnim unosom 250 mg DHA.