Melatonin - rješenje za dobar san
Melatonin je prirodno prisutan u našem tijelu te ga još nazivamo i hormonom spavanja. Proizvodnja melatonina na danjem svjetlu se smanjuje, ali i također tijekom noćnog rada pri umjetnom svjetlu, dok se u mraku povećava. Najveće koncentracije melatonina nalazimo kod novorođenčadi, dok se s godinama njegova proizvodnja smanjuje.
Melatonin je zaslužan za održavanje jednog od značajnih bioloških ritmova, ritma izmjene spavanja i budnosti, koji još zovemo i cirkadijalni ritam. Cirkadijalnim 24 satnim ritmom upravlja biološki sat, smješten u dijelu mozga koji se naziva hipotalamus. Sat pokreće količina svjetlosti koje oko registrira i šalje kroz optički živac do hipotalamusa. Kada optički živac javi nadležnom centru u hipotalamusu da je nastupila tama, žlijezda epifiza se pokreće i luči melatonin, koji izaziva pospanost i brzo utonuće u san. Za razliku od tame, prisutnost svjetla prekida proizvodnju melatonina, zbog čega se danju umjesto pospanosti javlja budnost i svježina. Iako je osnovna uloga melatonina održavanje cirkadijalnog ritma, brojni procesi u organizmu ovise o prisutnosti melatonina, na primjer poput imunološke obrane organizma, antioksidativnog djelovanja te regulacije šećera u krvi.
Uzimanje melatonina, kao dodatka prehrani, učinkovito je kod različitih problema sa spavanjem: osobito je koristan kod teškoća s uspavljivanjem jer skraćuje vrijeme potrebno za padanje u san, tj. vrijeme potrebno da zaspimo. Dokazano je i da melatonin povećava ukupno vrijeme spavanja i poboljšava kvalitetu sna, a pogodan je za povremeno i dulje uzimanje. Također je učinkovit u smanjenju simptoma povezanih s jet legom, tj. teškoćama s uspavljivanjem na putovanjima zrakoplovom kada zbog promjene vremenskih zona ne možemo zaspati u drugo vrijeme.