10 savjeta o tome kako ustrajati u novogodišnjim odlukama
Novogodišnje odluke je lako donijeti, no puno je teže ostati ustrajan te ih provesti u djelo. Neka istraživanja govore da čak 80% osoba odustane do veljače od svojih odluka te se vrati starim navikama. Pa ipak, to još uvijek nije razlog za očajavanje i potpuno odustajanje. Ipak treba misliti o tome da je svaki novi dan prilika i za novi početak, sa i bez Nove godine.
Kako biste se lakše pridržavali novogodišnjih odluka, može vam pomoći sljedećih 10 savjeta.
1. Provjerite je li vaša odluka SMART
U engleskom govornom području postoji dobra formula po kojoj se može procijeniti jeste li dobro definirali cilj. To znači da odluka, odnosno cilj treba biti:
- dobro definiran, jasan – (eng. Specific)
- mjerljiv, kako biste mogli pratiti napredak (eng. Measurable)
- ostvariv, odnosno realan (eng. Achievable)
- relevantan, mora za vas imati vrijednost te morate biti motivirani za njegovo ostvarenje (eng. Relevant)
- tempiran, odnosno s postavljenim rokom za njegovo ostvarenje (eng. Timely)
2. Manje je više
Umjesto velike liste ciljeva radije se usredotočite na jedan ili dva specifična jer tako povećavate šanse za uspjeh. Tijekom godine lako ćete nastaviti postepeno uvoditi nove promjene.
3. Napravite plan
Prije provođenja odluke, isplanirajte korake. Primjerice, ako želite smršaviti, a znate da imate dana kada je posebno teško pridržavati se novog režima prehrane, napravite i popis slatkiša koji će vam tada biti dozvoljeni, u kojoj količini i koja je njihova kalorijska vrijednost. Također istražite koja jela nisu visokokalorična, a pružaju osjećaj sitosti.
4. Izbjegavajte stare greške
Ako ste već jednom tu odluku pokušali provesti, ali bezuspješno, razmislite zašto niste uspjeli, pa pokušajte osmisliti novi pristup koji bi vam možda mogao više odgovarati. Na primjer, ako se niste mogli sami natjerati na vježbanje, pronađite prijatelja s kojim ćete zajedno odlaziti na treninge, pa ćete se međusobno podržavati.
5. Počnite s malim koracima
Umjesto grandioznih ciljeva, postavite manje i lakše ostvarive. Svaki puta kad postignete uspjeh, bit ćete motiviraniji da nastavite, a time i ustrajniji. Na primjer, ako želite smanjiti dnevni unos kalorija, nemojte odmah početi s rigoroznom dijetom, već samo uzmite od svakog jela pola od onoga što biste inače pojeli. I u tome budite ustrajni dok vam ne pređe u naviku.
6. Izgradite mrežu podrške
Podijelite svoje planove s bližnjima i prijateljima te ih zamolite da vas podrže u njihovom ostvarenju. Ako pokušavate prestati pušiti ili konzumirati alkohol, planirajte izlaske tako da izbjegnete čim više izazove, barem dok ne prođe krizno razdoblje. U tome vam prijatelji najviše mogu pomoći.
7. Zadržite motivaciju
Ako vam ustrajanje u ostvarenju novogodišnje odluke postane teško, nemojte odustati, čak i ako posrnete. Vratite se na svoju početnu poziciju, prisjetite se zašto vam je ostvarenje tog cilja važno i ostanite pozitivni.
8. Opustite se
Jedna krafna ili komad torte neće vam u potpunosti poremetiti put do zdrave prehrane. Umjesto da to odmah proglasite neuspjehom i počnete očajavati, usredotočite se na to kako će biti sutra. Torta je bila i sad je više nema, idemo dalje.
9. Nagradite se
Proslavite svoje uspjehe. Kupite si neku sitnicu, priuštite si masažu, posvetite se bilo kojoj aktivnosti u kojoj uživate. Samo pripazite da nagrada nije u kategoriji onih koje mogu ugroziti ostvarenje vaših ciljeva. Suzdržavanje od pušenja u razdoblju od mjesec dana nemojte nagraditi cigaretom!
10. Pratite svoj napredak
Koristite kalendar ili dnevnik kako biste pratili napredak. Već pri postavljanju ciljeva odredite „kontrolne točke“, odnosno datume vaganja, odlaska na kontrolu krvne slike i slično. Nakon nekog vremena bit će doista lijepo osvrnuti se unatrag i vidjeti što ste sve postigli u proteklim mjesecima.