Sva zaštitna svojstva karotenoida
Namirnice biljnog porijekla bogate su spojevima koji štite naš organizam od bolesti. Najčešće se govori o vitaminima, no voće i povrće izvor su i drugih tvari koje štite naše zdravlje.
Što su karotenoidi?
Karotenoidi su skupina prirodnih pigmenata koji se sintetiziraju iz biljaka, algi i fotosintetskih bakterija. Te bogato obojene molekule izvor su žute, narančaste i crvene boje mnogih biljaka. Karotenoidi se mogu podijeliti u dvije skupine: karotene (α-karoten, β-karoten, likopen) i ksantofile (β-kriptoksantin, lutein, zeaksantin). α-karoten, β-karoten i β-kriptoksantin mogu se konvertirati u tijelu u retinol (vitamin A), koji ima esencijalnu važnost za normalan rast i razvoj, funkciju imunološkog sustava te vid. Jedna od vrlina koja ih krasi je antioksidativno djelovanje, odnosno sprječavanje oksidiranja molekula. Oksidacija je kemijska reakcija kojom mogu nastati slobodni radikali, čije djelovanje uzrokuje oštećenje ili smrt stanice.
Najpoznatiji karotenoidi
LIKOPEN je crveni pigment koji se nalazi u voću i povrću, a u najvećoj koncentraciji u rajčicama. Za razliku od drugog voća i povrća, obrađivanje rajčice na visokim temperaturama povećava dostupnost likopena, tako da tijelo lakše apsorbira likopen iz prokuhane nego iz svježe rajčice. Ovaj karotenoid je visokovrijedan sastojak zbog svog snažnog antioksidativnog djelovanja. Rezultati nekoliko studija pokazali su da se prehrana bogata likopenom povezuje sa smanjenim rizikom od karcinoma prostate. Studija rađena na Harvard School of Public Health utvrdila je da su muškarci koji su jeli više od deset porcija proizvoda od rajčice na tjedan smanjili rizik za rak prostate za 45%, a oni koji su konzumirali između četiri i sedam porcija za 20%.
BETA - KAROTEN je narančasti pigment kojeg u najvećim količinama možemo pronaći u mrkvi, bundevi, batatu, papaji i brokuli. Ima antioksidativno djelovanje te je prekursor vitamina A. Važna je komponenta u održavanju zdravlja kože te ima važnu ulogu u održavanju zdravog vida.
ASTAKSANTIN je karotenoid koji ima višestruko snažnije antioksidativno djelovanje od likopena i β-karotena. Nalazi se u algama, fitoplanktonima, lososu, jastogu, škampima i drugim rakovima. Lososu daje njegovu specifičnu boju mesa te se povezuje s njegovom velikom izdržljivošću. Zahvaljujući svojoj strukturi astaksantin može djelovati i u masnoj i u vodenoj okolini što bitno širi njegovu antioksidativnu snagu.
ZEAKSANTIN je karotenoid koji daje boju paprikama, kukuruzu i mnogim drugim biljkama. On je jedan od karotenoida koji se nalazi u retini (mrežnici) oka. U centralnom dijelu mrežnice, makuli, zeaksantin je dominantna komponenta, a u perifernom dijelu većinu čini lutein. Lutein se u velikoj koncentraciji nalazi u zelenom lisnatom povrću poput kelja, špinata, lišća repe te u mrkvi. Također se nalazi u žumanjku jajeta te mastima životinjskog podrijetla. Lutein ima važnu ulogu u zdravlju vida zbog svog fotoprotektivnog svojstva.