Zašto početi trčati?
Fizička aktivnost je neizbježna kad govorimo o zdravom načinu života i stoji uz bok pravilnoj prehrani. Prevencija mnogih bolesti leži u kretanju i fizičkoj aktivnosti. Najjednostavnija i najekonomičnija od tih fizičkih aktivnosti je trčanje.
Trčanje je temelj svakog sporta. Za trčanje nam neće trebati suigrači, skupa i komplicirana oprema, velike dvorane ili igrališta, gubljenje vremena na odlazak na trening. Za trčanje je potrebno veoma malo, a to je odluka da počnemo trčati, jedan par udobnih tenisica i možemo krenuti čim krenemo s kućnog praga. Trčanjem jačamo mišiće te poboljšavamo zdravlje lokomotornog sustava, djelujemo povoljno na srce i krvožilni sustav, kontroliramo prekomjernu tjelesnu težinu, preveniramo bolesti, kao što su dijabetes, koronarne bolesti, moždani i srčani udar, ateroskleroza.
Osim povoljnih utjecaja na fizičko, trčanje utječe pozitivno i na mentalno zdravlje. Trčanjem smanjujemo stres, fobije, depresiju, anksioznost i napetost. Pozitivno doprinosimo emocionalnoj stabilnosti, efikasnosti na poslu, samokontroli, pamćenju i intelektualnom funkcioniranju.
Da bi mogli nesmetano trčati, kada jednom zavolimo trčanje i kada ono postane dio naše svakodnevice, moramo biti svjesni da naši zglobovi prilikom svakog doticaja stopala s tlom dožive mehanički udarac koji ih može oštetiti. Štetno na zglobove utječu dodatno i nepravilno držanje, prekomjerna tjelesna težina te nepravilna prehrana.
SAVJET
Postepeno i umjerenje krenite sa trčanjem. Zadajte si određenu rutu ili vrijeme od 20-30 minuta koje ćete trčati. Prva trčanja neka budu kratka i spora, neka sadrže i dijelove koje ćete prehodati. S vremenom će se ti dijelovi koje ćete hodati smanjivati, ruta će vam se povećavati i trčanja će biti vremenski duža. Pravilnim i postepenim povećavanjem brzine i dužine trčanja, te adekvatnim dodacima prehrani može se trčati bezbrižno bez boli i tegoba po zglobove.