Vaš broj 1 dodatak prehrani
Povratak na popis članaka

33. Plitvički maraton

04. lipanj 2018.

U prekrasnoj prirodi Nacionalnog parka Plitvička jezera održan je 33. Plitvički maraton. Najljepša, a vjerojatno i najteža domaća cestovna utrka, bila je domaćin pojedinačnom i ekipnom Prvenstvu Hrvatske u maratonu, a cijeli je vikend bio pun aktivnosti za trkače.

Na svim je utrkama bilo više od 2.000 trkačica i trkača iz cijeloga svijeta – iz Rumunjske, Njemačke, Mađarske, Španjolske, Kenije, Italije, Švicarske, Velike Britanije, Danske, Hong Konga, Japana, Norveške, Portugala, s Novog Zelanda…

Natural Wealth je bio jedan od sponzora utrke te su svi natjecatelji imali mogućnost probati ukusne granule Magnezij Direkta.

Prva je na rasporedu bila subotnja utrka na pet kilometara. U muškoj je konkurenciji pobjedu odnio Ante Živković (16:53), drugo mjesto pripalo je Iliji Milenkoviću iz Srbije (17:21), a treće Tomislavu Kopaču (17:27). Kod žena je pobijedila Radmila Maksimović (20:34), druga je bila Maja Urban (20:57) i treća Silvia Šimunović (21:46).

Nakon petice su uslijedile dječje utrke na kojima su snage odmjerili klinci i klinceze svih uzrasta, a zabavnu subotu okrunio je koncert grupe TBF.

Polumaraton i maraton startali su u nedjelju u 9 ujutro. Već rano ujutro bilo je vruće i sparno pa je to malo otežalo ionako zahtjevnu stazu, a maratonce i štafetare opralo je i nekoliko kratkih pljusakova.

Maratonska su postolja podijelile Kenija i Hrvatska. Tako je prvi bio Kenijac Hosea Kiplagat Tuei s 2:36:57, drugi njegov sunarodnjak Moses Kipruto Kibire s 2:41:49, a treći naš Milorad Vojvodić s 2:48:55.

U ženskoj je konkurenciji slavila Matea Matošević Hačić s 2:55:26, druga je bila Kenijka Hellen Jepkosgei Kimutai s 2:58:56, a treće mjesto pripalo je Nikolini Šustić Stanković s 2:59:34.

Maraton se mogao trčati i kao štafeta – u toj je konkurenciji slavila ekipa Neretvani.

Na polumaratonu je pobjedio Mađar Lajos Berec s 1:14:14, a samo 9 sekundi nakon njega ciljem je prošao drugoplasirani Tamás Nagy. Treće mjesto osvojio je naš Goran Grdenić s 1:16:49.

U ženskoj je utrci slavila Nikolina Stepan s 1:26:22, druga je bila Tanja Samardžić s 1:29:35, a treća Zita Kovacs iz Mađarske s 1:32:47.

Na teškoj maratonskoj stazi borilo se i za naslove prvaka države. Prva mjesta u muškoj i ženskoj konkurenciji je osvojio Atletski klub Sljeme.